Ambasada Izraela w Warszawie zamknięta

Ambasada Izraela w Warszawie, tak jak każda placówka dyplomatyczna Izraela na świecie, zawiesiła swoją działalność. Decyzja ma związek z działaniami Ministerstwa Finansów Izraela. Nie wiadomo, kiedy placówka wznowi działanie – dowiadujemy się z oświadczenia opublikowanego na Facebooku.

Wszystkie placówki zawiesiły działalność o godz. 1 w nocy czasu izraelskiego (północ w Polsce) – informuje „The Times of Israel”.

Portal wyjaśnia, że spór dotyczy kwot wypłacanych izraelskim dyplomatom i attache wojskowym pełniącym misję za granicą, pokrywających szeroki zakres wydatków, w tym poniesionych w związku z organizowanymi wydarzeniami czy transportem. Ministerstwo Finansów dąży do zmiany sposobu zwracania poniesionych kosztów i do naliczania podatków od tych sum. Taki ruch – pisze portal – poważnie uderzyłby w dyplomatów i attache, którzy od dawna skarżą się na niskie zarobki i złe warunki pracy.

Resort chce też, by nowy system działał wstecz, co wiązałoby się z koniecznością wypłaty przez dyplomatów tysięcy dolarów – dodaje „The Times of Israel”.

To nie pierwszy strajk pracowników placówek dyplomatycznych Izraela. W 2014 roku zamknięto 103 ambasady i konsulaty na świecie; był to taki pierwszy przypadek w historii Izraela – pisze „The Times of Israel”.

Obecnie Izrael ma na świecie 69 ambasad, 23 konsulaty i pięć misji specjalnych, w tym przedstawicielstwo przy ONZ.

Oświadczenie ambasady
Ambasada Izraela opublikowała oświadczenie na Facebooku. Poniżej pełna treść komunikatu.

„Zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia funkcjonowania naszej placówki. Wynika to z decyzji Ministerstwa Finansów Izraela, która naruszyła porozumienie podpisane pomiędzy dyplomatami a Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów 21 lipca 2019. Decyzja ta wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury. W związku z tym Ambasada pozostanie zamknięta, usługi konsularne nie będą świadczone, a wejście na teren placówki zostanie ograniczone.

Dyplomaci izraelscy zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael. Mamy nadzieję na rychłe rozwiązanie tego kryzysu”.

W jednym z komentarzy pod wpisem profil ambasady poinformował także, że „dziś zamknięte są wszystkie izraelskie placówki dyplomatyczne na świecie”.

Strona facebookowa „Wiadomości” napisała na swoim profilu:

Historia tworzy się na naszych oczach. Welcome to Polin!

…cokolwiek to znaczy.

Sprawę skomentował Suwerenny PL na YouTube. Trochę niepokojące jest to co on mówi. Podzielacie jego zdanie? A może macie własny pogląd na tą sytuacje.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.