Top 7 ciekawostek o pradawnej roślinie.

Konopie siewne są wykorzystywane od wieków. Były i są cenione nie tylko za swoje właściwości zdrowotne, ale również przez ich wszechstronność. Jak je wykorzystywano?

Istnieje kilka ciekawych zastosowań konopi, które sprawiają, że postać tej rośliny nabiera całkiem nowego znaczenia – nie tylko pod katem przemysłowym, ale również historycznym.
Na przestrzeni lat, wyroby z konopi miały swój mały udział w tworzeniu historii i wielkich odkryciach, które zrewolucjonizowały świat. Niektóre zastosowania konopi mogą zaskakiwać, ale jedno jest pewne – rośliny te towarzyszyły człowiekowi od tysięcy lat.

Oto 7 ciekawostek na temat konopi, o których nie wiedzieliście!

1. Ford z konopi

Jednym ze zdumiewających faktów na temat pożytecznej konopi siewnej jest niesamowita trwałość jej włókien. Konopie stosuje się przy produkcji trwałych tkanin i w branży budowlanej. Co ciekawe, Znany na całym świecie FORD, w 1941 roku wyprodukował pierwszy samochód wykonany z konopi! Nie tylko karoseria i łączenia zostały wykonane z mieszanki substancji powstałej na bazie konopi. Silnik pojazdu był napędzany specjalnym paliwem konopnym. Mimo, że w obecnych czasach, takie EKO auto byłoby bardzo entuzjastycznie przywitane, w tamtym okresie, podchodzono do samochodu konopnego nieco bardziej krytycznie. Niemniej jednak pojazd działał, był niesamowicie trwały i znacznie lżejszy od masywnych samochodów wykonanych ze stali. Tym co skłoniło Henry Forda do realizacji tak nowatorskiego projektu, był niedobór metali, a w szczególności stali, która była sukcesywnie przekazywana na potrzeby wojska podczas II wojny światowej.

2. Konopne szaty Cesarza

Japonia od zarania dziejów wykorzystuje konopie w przemyśle tkackim. W okresie Edo, był to co prawda materiał, z którego wykonywano kimona dla niższej klasy społecznej. Nie mniej jednak, japońska tradycja religijna nakazywała cesarzowi noszenie szat konopnych. Roślina ta miała w Japonii święte znaczenie – bardzo istotne dla hinduizmu. Do dziś tradycja noszenia szat konopnych obowiązuje (Japończycy to tradycjonaliści), a ozdobne tkaniny japońskie z włóknami konopi są cennym produktem importowym.

3. Jeden hektar konopi w 3 miesiące produkuje tyle tlenu co 60 letni las o powierzchni hektara

Jedną z niesamowitych zalet konopi siewnej, która w znaczący sposób wpływ na środowisko, jest wyjątkowa cecha ujemnej (!) emisji CO2 (dwutlenku węgla). Podczas swobodnego wzrostu, plantacja konopi siewnej pochłania z atmosfery dwutlenek węgla i produkuje większą ilość tlenu niż stary las o tej samej wielkości. Według wyznacznika GWP, czyli ogólnie przyjętego Potencjału Tworzenia Efektu Cieplarnianego, konopie wykazują ujemny wynik! Wynosi on – 0,62 kg ekwiwalentów kg CO2. Konopie nie tylko zatrzymują CO2 , ale produkują ogromne ilości tlenu, a ich uprawa nie przyczynia się do groźnego, globalnego ocieplenia.

4. Konopia – gigant

Wiele osób, mając na myśli konopie, wyobraża sobie niewielkie zielone krzaczki. Nic bardziej mylnego! Jeszcze w erze prehistorycznej lądy porastał tzw. las konopny. Ówczesne konopie były prawdziwymi gigantami, których wysokość mogła przekraczać nawet kilkanaście metrów. Aktualne gatunki konopi uprawnej to prawnuki tej prehistorycznej rośliny. Łączy je natomiast zbliżony wygląd i niesamowita wysokość. Średnia długość konopi siewnej, w dobrych warunkach uprawy wynosi około 4 – 5 metrów, jednak konopie, mają idealne warunki do rozwoju i właściwy klimat, mogą urosnąć nawet na wysokość 8 metrów! To wysokość przekraczająca poziom 2 piętra bloku mieszkalnego.

5. Trwalsze niż jeans – ubrania z konopi

Ubrania z konopi znane są od tysięcy lat. Długie i solidne włókna roślin konopnych są niesamowicie trwałe – trwalsze niż większość znanych materiałów pochodzących z natury. Konopie były niegdyś bardzo powszechnym i cenionym materiałem w przemyśle tkackim. Pola konopi nie wymagały tak dużego zużycia wody i nawozów jak np. pole bawełny. Co lepsze, nawet po zbiorach, plantacje konopi pozostawiały glebę w doskonałym stanie. Tkaniny wykonane z konopi są bardzo trwałe i nieomal niezniszczalne. Dodatkowo, w zależności od dodatków, są bardzo miłe w dotyku i estetyczne. Z konopi wykonuje się również naturalne i ekologiczne, trwałe smycze, obroże i uzdy dla zwierząt domowych.

6. Konopia siewna od zawsze legalna

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, konopie zajmowały kilkadziesiąt hektarów pól uprawnych w Polsce. Jeszcze w tamtym okresie nie słyszało się o psychoaktywnych konopiach indyjskich i nikt nie miał najmniejszych wątpliwości co do legalności konopi siewnych. Niestety po “hipisowskim” okresie lat 90, konopie uprawne z uwagi na błędne powiązanie ich działania z konopiami indyjskimi – straciły na popularności. Obecnie, wraz ze wzrostem świadomości dobroczynnego działania zdrowotnego konopi uprawnych, wracają one do łask i stają się pożądanym przez konsumentów i coraz chętniej uprawianą rośliną o wielu zastosowaniach

7. Dom z konopi

Włókna konopi są również ekologicznym sposobem na uzyskanie trwałego budulca budowlanego. Jest nim hempcrate – beton konopiany. Oprócz tego, że jest ekologiczny i doskonale tłumi dźwięki, jest również materiałem oddychającym i doskonale izoluje ciepło. Co to oznacza dla mieszkańców? Niższe ceny za energię potrzebną do ogrzania domu, zmniejszenie ryzyka nadmiernej wilgoci i szkodliwego, alergizującego grzyba. Wypełnienie drewnianej ściany betonem konopnym, wzmacnia jej wytrzymałość i zapobiega naturalnemu niszczeniu się drewna. Chociaż nadal takie rozwiązanie nie jest bardzo popularne w budownictwie, to osoby ceniące aspekty ekologiczne, coraz częściej szukają zdrowych i przyjaznych dla środowiska alternatyw. Dotyczy to nie tylko poszukiwania odnawialnych źródeł energii, ale również naturalnych, wegańskich materiałów budowlanych. Być może beton konopny stanie się niebawem przyszłością budownictwa?

Jak widać konopie służą nie tylko jako doskonały suplement, środek spożywczy i produkt o działaniu leczniczym. Obecnie, z roślin konopi można wyprodukować ponad 25 tysięcy produktów o wszechstronnym zastosowaniu w branży spożywczej, medycznej, budowlanej, włókienniczej, energetycznej i wielu innych. Konopie to rośliny, które w przyszłości mogą pomóc w zwalczaniu problemu głodu na świecie (z uwagi na wysoką zawartość odżywczego, wartościowego białka), wspomagać pracę nad poprawą środowiska i zmniejszeniu efektu globalnego ocieplenia i ponownie stać się jedną z najchętniej uprawianych roślin, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Już teraz, właściwości zdrowotne olejku CBD, który pochodzi z konopi są doceniane przez wielu neurologów, którzy zajmują się pacjentami chorymi na przewlekłe choroby neurologiczne, takie jak np. SM (stwardnienie rozsiane) lub Alzheimer.

Olej konopny pomaga również zwalczać wiele problemów skórnych, z którymi wiele specjalistycznych środków i dobrych kosmetyków nie daje sobie rady. Branża kosmetyczna również skłania się coraz częściej ku wykorzystaniu prawdziwego oleju konopnego w swoich EKO kosmetykach, a użytkownicy, coraz częściej szukają oleju konopnego w składzie różnych środków do pielęgnacji ciała i włosów.

Przeczytaj również: Bezsenność a CBD